انجمن بین المللی ترنم صلح

مرجع فعالان و پژوهشگران دین و فرهنگ در عرصه بین الملل

انجمن بین المللی ترنم صلح

مرجع فعالان و پژوهشگران دین و فرهنگ در عرصه بین الملل

انجمن بین المللی ترنم صلح

دغدغه اصلی انجمن بین المللی ترنم صلح که به همت جمعی از بدنه دانشگاهی و حوزوی به طور آتش به اختیار اداره میشود؛ تبلیغ اسلام ناب محمدی در عرصه بین الملل میباشد.

پیوندهای روزانه

معرفی کتاب | بازخوانی مطالعات اسلامی

پنجشنبه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۱۴ ب.ظ

عنوان کتاب: Rethinking Islam Studies_ From Orientalism to Cosmopolitanism
نویسندگان: این کتاب مجموعه مقالاتی است که کارل ارنست و ریچارد سی مارتین از برجسته‌ترین محققان مطالعات اسلامی در غرب، ویراستاری آن را به عهده داشته‌اند و به همراه گروهی ممتاز از محققان، در این کتاب نقشه راه مطالعات اسلامی را ترسیم کرده و رویکردهای جدید و مبتکرانه‌ای را برای فهم اصول نظری و روش‌شناختی‌ مطالعات اسلامی، پیشنهاد کرده اند.
انتشارات و سال نشر: The University of South Carolina Press, US, Columbia, 2010
درباره کتاب: کتاب «بازخوانی مطالعات اسلامی» مجموعه‌ای از مقالات است که به دنبال کنار زدن موانع علمی موجود در مباحثاتی که در دوره پساشرق‌شناسی در مطالعات اسلامی معاصر مطرح می‌شود، هست و به نوبه خود فهم جدید و جسورانه‌ای از اصول اسلامی ارائه می‌دهد. در بخش اول کتاب نویسندگان، مفاهیم اساسی مدرنیسم در شرق و غرب را بازخوانی می‌کنند و امکان وجود تجارب چندگانه و ناهمخوان از مدرنیسم را مورد بررسی قرار می‌دهند؛ به فراخور این موضوع بحثی راجع به بنیادگرایی به منزله نمود تاثیرات مخرب مدرنیسم بر فرهنگ اسلامی به میان آمده است. در بخش دوم کتاب به ویژگی سیالیت هویت دینی در اسلام اشاره شده است، همان گونه که در جنبش‌های دینی و سیاسی در سطوح ملی و محلی این سیالیّت مشهود است. در فصل سوم تمرکز مقالات کتاب بر جوامع اسلامی در آسیا قرار گرفته است و هدف از آن بررسی مدل‌ها و مفاهیم دینی، آن گونه که در این جوامع خود را نشان می‌دهند، است. سخن پایانی که در حکم نتیجه‌گیری کتاب هم محسوب می‌شود مطلبی است از محقق برجسته در مطالعات اسلامی بروس بی لاورنس؛ او در این بخش به بیان مطالبی درباره تکامل نگرش‌ها به اسلام در دوره پساشرق‌شناسی می‌پردازد که این تحقیق بیانگر و مؤید همین موضوع است.

دریافت کتاب بازخوانی مطالعات اسلامی
حجم: 1.07 مگابایت

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی